فرمانداری نایین
خانه
جاذبه هاي گردشگري
جاذبه‌هاي تاريخي و معماري :

1- مساجد مسجد جامع انارك: اين مسجد جامع محمد رضا نيز معروف است به محله سراب، كنار چشمه آب انارك واقع شده است. باني اين مسجد شخصي به نام محمد رضا و تاريخ بناي آن درسال 1181ه.ق، مقارن با حكومت زنديه در ايران است. اخيرا جهت استحكام مسجد، ديوارهاي آجري آن را با سنگ ساختماني و سيمان روكش كرده‌اند كه به زيبايي و اصالت بنا آسيب فراوان وارد آمده است. مساجد ديگر انارك عبارتند از مسجد حاج محمدرضا، زكريا و يك حسينيه.

2- خانه‌هاي تاريخي اطلاعاتي در دسترس نبوده است.

3- كاروانسراها كاروانسراي انارك: اين كاروانسرا به چهار ايواني است و در محله رباط قرار دارد و در دوران قاجار به دست حاج محمد ولي ساخته شده است. در ضلع شرقي كاروانسرا كتيبه اي بر سنگ مرمر با خط نستعليق نوشته شده كه به تاريخ 1310 ه.ق و به باني اشاره مي‌كند. رباط مشجري: اين رباط با وسعتي معادل 1000 متر مربع از آثاري زيباي انارك است كه بين راه قديم چوپانان به انارك، واقع شده است مصالح آن آجر و سنگ است و در تاريخ 1301 ه.ق به دست حاج مهدي اناركي ساخته شده است.

4- بازارها اطلاعاتي در دسترس نبوده است.

5- امامزاده‌ها اطلاعاتي در دسترس نبوده است.

6- قلعه‌ها اطلاعاتي در دسترس نبوده است.

7- آب انبارها اطلاعاتي در دسترس نبوده است.

8- حمام‌هاي تاريخي اطلاعاتي در دسترس نبوده است.

9- حسينيه‌هاي تاريخي حسينيه انارك: حسينيه انارك در محله سرداب، در نزديكي مسجد جامع اين شهر واقع شده و دور تا دور آن را رواق‌هاي زيبا احاطه كرده‌اند بالاي هر رواق و برخي رواق‌ها بر روي ديوار داخلي آن‌ها يك بشقاب سفالي آبي يا سفيد رنگ متعلق به عهد قاجار قرار گرفته است.

10- يخچال‌هاي قديمي اطلاعاتي در دسترس نبوده است

11- بافت شهري بافت انارك: انارك از هر سمت چشم اندازي متفاوت دارد. از كنار جاده، برج و باروي شهر ديده ميشوند كه بالاي كوه برجي بلند قرار گرفته و ديوارها و حصار شهر از كوه سرازير شده و پيرامون شهر چرخيده است. از سمت شمال، شهر انارك انگار رديف بيپاياني از بادگيرها است كه همگي رو به شمال ايستادهاند تا هوايي خنك به خانه ها ببرند. خانه هاي بافت قديمي انارك از پلان خاص و واحدي پيروي نمي كند بلكه بنا به مقتضيات موقعيت مكاني و ميزان زمين ساخته شده اند. در اين خانه بادگير عنصر اصلي خانه است. در خانه هاي عياني و بزرگ بادگير بر روي صفه (ايوان بزرگ خانه) قرار دارد و در خانه هاي كوچك بادگير بر روي يكي از اتاق ها قرار گرفته است. اتاق ها به سبك طاق و چشمه و در دو طرف حياط بنا شده اند. در بيش تر خانه ها از آجري كاري به عنوان پنجره و نرده استفاده شده است و تمام اتاق ها داراي طاقچه هستند. بيش تر خانه هاي انارك (بخصوص خانه هاي عياني) به دست معماران اردكاني و يزدي ساخته شده اند. متأسفانه تخليه شدن خانه هاي قديمي انارك و مهاجرت ساكنين آن ها به شهرك نوساز (در غرب انارك) موجباب تخريب بافت قديم شهر و ويراني آن ها را فراهم كرده است. حداكثر جمعيت اين بخش را كارگران معادن كه از نقاط مجاور به اين منطقه مهاجرت كرده اند تشكيل مي دهند. جاذبه‌هاي فرهنگي – هنري اطلاعاتي در دسترس نبوده است. چشمه‌ها و سدها چشمه بازياب: در مسير مهرجان به چوپانان اندكي دورتر از از جاده اصلي، منطقه بازياب در دامنه كوهي بلند قرار گرفته است كه در آن چشمه‌اي آبي بسيار گوارا قرار دارد. آب اين چشمه در ميان منطقه كويري خود از شگفتيهاست؛ وليكن گوارايي آن به معجزه مي‌ماند. بر ديواره كوه نيز حفره‌هايي بسيار صعب العبور هست كه ظاهرا در قديم انبار و محل نگاهداري اشياء و كالاهاي خاص بوده است. مباني مردم شناسي دين و مذهب، نژاد، قوميت مردم انارك مسلمان و شيعه اثني عشري هستند.

زبان و گويش محلي: گويش مردم انارك همانند گويش ناييني است. لباس‌ها و پوشش‌ها و آرايه‌هاي محلي: غذاهاي بومي، ميوه‌ها، شيريني‌ها و ترشي و تنقلات محلي:

جاذبه هاي گردشگري :

مسجد جامع حاج محمدرضا كه تاريخ احداث آن مربوط به سال 1181 هجري قمري باز مي گردد.

كاروانسراي قديمي شهر كه قدمت آن به 120 سال پيش بر مي گردد و بناي فوق توسط حاج محمد علي حاج حيدراناركي ساخته شده و در حال حاضر شهرداري انارك با مرمت و استحكام بخشي كاروانسراي فوق آن را به اقامتگاه سنتي شهر تبديل نموده است.

چهار طاق نخلك قدمت آن به قرن دوم ميلادي بر مي گردد. اين بنا عبادتگاه كساني بوده است كه در دژ روبروي آن و در قلعه بزرگ نخلك زندگي مي كرده اند و به كار استخراج سرب از دل كوه مشغول بوده اند.

از ديگر جاذبه هاي گردشگري شهر مي توان سه دره انجير ، خانه هاي تاريخي و بافت تاريخي با ارزش شهر را نام برد.
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 16325
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.