فرمانداری نایین
خانه
جغرافياي طبيعي
موقعيت جغرافياي طبيعي انارك

موقعيت انارك: انارك به طول 53 درجه و 41 دقيقه و 45 (و 82 صدم) ثانيه شرقي از نصف النهار گرينويج و عرض 33درجه و 18دقيقه و 38 (و 79 صدم) ثانيه شمالي ازخط استوا قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دريا 1491 متر مي باشد. شهر انارك، مركز بخش انارك و از بخش هاي شهرستان نايين، استان اصفهان در ايران است كه در 75 كيلومتري شمال خاوري نايين و در راه آسفالته اي كه از نايين به سمت شمال خاوري منشعب گرديده قرار دارد. انارك در دامنه جنوب خاوري مرتفع ترين كوه اين بخش يعني دره انجير با 2438 متر ارتفاع واقع شده است. بر اساس سر شماري 1355 نزديك به 2700 نفر را شامل مي گردد. روستاي چوپانان مركز دهستان چوپانان 1510نفر جمعيت دارد و حداقل 250 مزرعه و مكان مستقل را در خود جاي داده است.

وجه تسميه: انارك را اهالي محل (ناروسينه narossineh) مي گويند كه به معني انارستان است . براساس روايات محلي كلمه «ناروسينه» رابوته اناري در كنار چشمه آبي پديد آورده است. مسلما اين محل در قديم انارستان است.ميگويند انارك در زمان ساسانيان ناحيه اي بوده است بر سر راه معدن نخلك. كه پس از متروك شدن نخلك ،آن ناحيه نيز به شهري ارتباطي ميان جنوب ومركز ايران تبديل شده است . در نخلك آتشگاه و چهار طاقي وبقايايي از يك آبادي متعلق به معدنچيان دوره ساساني بر جاي مانده است كه نشان ميدهد در اين منطقه از روزگاران استان ، تاسيسات معدن وجود داشته است . آب وهوا: هواي انارك معتدل متمايل به گرم و خشك بوده، بيشترين درجه حرارت در تابستان ها 41 درجه سانتي گراد بالاي صفر و كمترين آن در زمستان ها 7 درجه زير صفر مي باشد. ميزان بارندگي ساليانه ي انارك به طور متوسط 150 ميلي متر بوده است. بخش انارك به علت قرار گرفتن در منطقه نيمه كويري از داشتن رودخانه بي بهره بوده و كوه هاي قابل توجهي نيز در آن به چشم نمي خورد. تنها كوه نسبتاً مرتفع آن دره انجير است.

فرآورده ها: گندم، جو، انار و پسته به مقدار كم در حوالي انارك. آب كشاورزي فقط از طريق كاريز تهيه مي شود و آب آشاميدني در منبع ذخيره و در اختيار اهالي قرار مي گيرد. برق مصرفي شهر انارك از برق سراسري تأمين مي گردد. رستني ها: از درختان گز و تاغ و از گياهاني كه كاربرد داروئي دارند، به مقدار كم آويشن در پيرامون انارك مي رويد. هم چنين پوشش گياهي در حد بسيار ضعيف جهت چراي دام در بعضي از فصول موجود است.

جانوران و پرندگان: روباه، شغال، گرگ و خرگوش در پيرامون انارك ديده مي شود.
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 16111
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.