فرمانداری نایین
خانه
جغرافياي اقتصادي
جغرافياي اقتصادي معادن:

اقتصاد شهر انارك به معدن و روستاي چوپانان به كشاورزي وابسته است. معادن سرب نخلك، مس طالمسي، مس مسكني، سرب سياه كوه و طلاي خوني از مهمترين معادن حوزه انارك هستند. 1- مجتمع معدني سرب نخلك: واقع در 46كيلومتري شمال شرق انارك در حاشيه كوير مركزي قرار گرفته است. اين مجموعه از قديمي ترين معادن سرب كشور بوده كه هم اكنون با 150نفر پرسنل در حال فعاليت است. 2- معدن طالمسي: اين معدن در 34كيلومتري غرب انارك واقع شده و سالهاست كه به علت ذخيره كم مس تعطيل ميباشد. 3- معدن طلاي خوني: در جنوب شرقي و 53كيلومتري شهر انارك قرار گرفته و فعاليت آن در ابتداي راه است. 4- معادن مختلف سنگ ساختماني: در جاي جاي بخش انارك در حال فعاليت ميباشند. از ديگر معادن انارك به معادن زير مي توان اشاره كرد:معدن مس مسكني (واقع در 30 كيلومتري باختر انارك)، معدن چاه خربزه (واقع در 30 كيلومتري شمال خاوري انارك)، معدن آهن خالو حيدر (واقع در 15 كيلومتري شمال انارك)، معدن آهن بته علم (در 30 كيلومتري شمال انارك)، معدن منگنز (واقع در دامنه باختري كوه باباخالد) و ... اشاره كرد.

كشاورزي و دامداري:

اجراي 14طرح كشاورزي در منطقه چوپانان و برخورداري از آب 3قنات روستاي چوپانان, حجت اباد و آشتيان مردم اين روستا را به امر كشاورزي مشغول نموده به نحوي كه ميتوان گفت دهستان چوپانان قطب كشاورزي شهرستان نايين است. محصولات عمده چوپانان: جو, گندم, پسته, صيفي جات, زردآلو و بادام است. البته لازم به ذكر است بخش عظيمي از مردم اين بخش به علت برخورداري از مراتع وسيع و غني به دامداري اشتغال داشته و سهم قابل توجهي از گوشت قرمز شهرستان نايين را تأمين مينمايند. راه ارتباطي طريق الرضا(ع): اين بخش به دليل وسعت زياد و واقع شدن در مركز كشور بر سر چهار راه ارتباطي طريق الرضا(ع) و محور ترانزيتي اتصال كشورهاي آسياي ميانه به آبهاي آزاد خليج فارس واقع گرديده و در صورت توجه، توسعه و تجهيز محورهاي ارتباطي بخش و عبور راه آهن از نظر حمل و نقل كالا و مسافر از پتانسيل فوق العاده اي برخوردار است.

صنعت گردشگري:

از ديگر پتانسيلهاي موجود در بخش كه در صورت سرمايه گذاري و برنامه ريزي صحيح و ايجاد زير بناهاي لازم اشتغالزايي خواهد داشت صنعت گردشگري ميباشد. بخش انارك به دليل دارا بودن اماكن تاريخي و چشم اندازهاي بكر طبيعي استعداد قابل توجهي براي سرمايه گذاري در اين صنعت دارد.

صادرات: قالي و قاليچه با طرح نائين و نقشه هاي افشان، ترنجي و بته اي از صادرات محلي انارك است كه به مقدار كم صادر مي شود. سرب از صادرات مهم انارك از معدن سرب نخلك به شمار مي رود كه در دست بخش دولتي است.
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 16571
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.