فرمانداری نایین
خانه
معرفي جغرافيايي
معرفي جغرافيائي محل حضور :
انارك در 53 درجه و 42 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ و 33درجه و18 دقيقه و30 ثانيه عرض شما ل ازخط استوا قرار دارد بلندي انارك از سطح دريا 1475 متر است بدين ترتيب انارك 100 متر كوتاهتر از بلندي اصفهان نسبت به سطح آ بهاي خليج فارس است مسافت اين شهر حدود 724/ 79 هكتا ر است .


موقعيت جغرافيايي انارك :

انارك: انارك به طول جغرافيائي53 درجه و 41 دقيقه و 45 (و 82 صدم) ثانيه شرقي از نصف النهار گرينويج و عرض جغرافيائي 33درجه و 18دقيقه و 38 (و 79 صدم) ثانيه شمالي ازخط استوا قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دريا 1474 متر مي باشد.
انارك كوچك ترين شهر استان اصفهان ولي بزرگ ترين بخش آن مي باشد .داراي يكي از زيباترين آسمان هاي شب و منطقه اي بسيار جذاب و مناسب براي شروع كوير نوردي است.
انارك شامل معادن بسياري از جمله معدن سرب نخلك مي باشد و مي گويند در انارك هر نوع ماده معدني را مي توان يافت.
قابل ذكر است كه دومين فرودگاه هواپيمائي كشوري استان اصفهان در انارك مي باشد.
فعلاً انارك شامل مساجد به اسامي جامع، حاج محمدرضا ، زكريا و يك حسينيه مي باشد.
در سده قبل انارك داراي يك آسياب بادي (اهر وا به زبان محلي كه فقط تلي خاك از آن به جا مانده و در حدود يك كيلومتري جاده انارك بيدچاه بوده است)، چهار آسياب گاوي (يكي از آنها در محل منزل مرحوم عظيمي اناركي) و 14 دكان رنگرزي نخ بوده است.
از هفت محله قديمي انارك محله ي عرب ها از بين رفته است و محل ايلياتي ها جايگاه استراحت قافله ها بوده است.

در سال 1265ق عدّه اي از راهزنان بلوچ به انارك _ شهركي در نزديك خور _ حمله ور شده و ضمن منكوب كردن اهالي، تعدادي شتر و گوسفند و اموال اناركي ها را به سرقت برده و سپس به سوي خور آمده و در مزرعه كمال در 15 كيلومتري شمال شرقي آنجا به استراحت پرداختند. اناركي ها به ابراهيم سلطان فرمانده سربازان محلي شكايت بردند و او بي درنگ با افراد تحت امر خود به بلوچ هاي مهاجم حمله برد اما به سختي شكست خورد و جمعي از افرادش كشته شدند. چون خبر اين واقعه به صدر اعظم وقت _ اميركبير _ رسيد او را احضار و توبيخ كرد، اما ابراهيم سلطان شكايت مكتوب اناركي ها را نشان داد و به اين ترتيب خود را از خشم امير رها كرد. اما مناصب نظامي را از او گرفتند.
انارك در سي فرسنگي جندق و سمت قبله واقع است. «دربندان» كه يكي از منازل عرض راه است اول خاك انارك و دوازده فرسخ تا آنجا مسافت دارد. قلعه ي مختصري از قديم بر فراز كوه آنجا ساخته بودند. از زمان خاقان مرحوم طاب مضجه چند خانواري محض اخبار طايفه ي بلوچ كه از آن بيابان به سمت يزد و كرمان عبور مي كردند و در آن قلعه سكنا داشته اند.
شاهنشاه مغفور اعلي ا... درجاته بعد از ان كه قدري داير شده بود و مردم از اطراف در آنجا جمع شده بودند سه هزار تومان حسب الاستدعا به آنها مرحمت فرمودند، حصاري براي حفظ سكنه در ذيل آن جبل كشيدند.
الان (1301 ق) هزار و دويست خانوارند. چهار هزار نفر ذكور و سه هزار اناث. شغل غالب آنها شترداري، گوسفند هم به قدر ضرورت دارند. پنجاه هزار نفر شتر متجاوز و بيست هزار گوسفند به طور متيقّن در دست آنها هست. و پيوسته به مسافرت و كرايه اشتغال دارند. معادن مس و سرب هم در آنجا هست. از جمله معدن چاه پلنگ است كه سابق بر اين روزي هفتصد نفر عمله در آنجا كار مي كرد و مداخل كلّي سپرده اند و الان در معادن سرب مشغول كارند.
خانه هاي آنجا به واسطه ضيق محل ديوار و فضائي ندارد و اتاق ها ساخته و در آنها منزل كرده اند. ده درب خانه هم دارد كه ديواري جزئي بر آن كشيده اند. دو مسجد و دو حمام داير هم نيز دارد. اين سال ها به واسطه ي امنيت و قطع طايفه ي ضاله ي بلوچ چند خانواري از قلعه بيرون آمده در خارج قلعه خانه ها بنا كرده اند، يك درب كاروانسراي بزرگ هم در بيرون ساخته اند.
آب آنجا منحصر به چشمه اي است كه در پاي همان كوه واقع شده قريب يك بند هم آب دارد. خيلي شيرين و خوشگوار. باغات خيلي مختصر كه اشجار آن توت و انجير است و از همين آب مشروب مي شود. و اين آب و ملك بر هفتاد و دو تقسيم شده كه هر حصّه اي دوازده فنجان و هر فنجاني پنجاه تومان قيمت حاليه آن است كه جميعاً چهل و سه هزار و دويست تومان مي شود.
در عهد صفويه جزو يزد بوده و پس از آن، آنچه قدما در نظر دارند و خبر مي دهند از جزو يزد خارج شده در تحت حكومت سمنان بوده است. چند سال قبل به تيول مرحومه ي مغفوره مهدعليا طاب ا... ثراها مقرّر شد. اين ايّام به تيول جناب مهدي قلي خان مجدالدّوله مقرّر است.
ده پانزده مزرعه مختصر هم دارد كه قابل ذكر نيست. چند درب دكان هم از هر قبيل دارد. پانصد تومان ماليات ديواني آنجاست. ولي آنچه معروف است با رعيت دو هزار تومان معامله مي شود. سرباز ندارد. تفنگچي و شكارزنان خوب دارد. اغلب آهل آنجا صاحب ثروت و سامان و وضع اشراف و اعيان آنجا اين است كه رجال آنها ده ذرع چلوار را يك زيرجامه مي كنند. بسا آن كه دو زيرجامه نيز بر روي هم مي پوشند.
بعد از قصبه ي نائين به جندق از همه جا نزديك تر است و به همين واسطه رعاياي جندق را رعايت مراتع آسوده نمي گذارند. دوا و طبيب ندارد. مردم آنجا بسيار كم ناخوش مي شوند. در نسوان آنها هم حجاب و پرده اي نيست، مثل اعراب باديه نشين رجال و نسوان آنها مخلوط است.
في شهر ذي حجّة الحرام سنه 1301 ق
در اين زمان جمعيت انارك 7000 نفر، خور 1703، جندق 810، فرّخي 939، بياضه 484، مهرجان 324، ايراج 240، ارديب 260، گرمه 202، عروسان گرمه 62، آبگرم و هفتومان 92، بازياب 83، خنج 80، دهنو 88 و حاجي آباد 98 نفر است.

*در زمان شاه اسماعيل صفوي (از اجداد شاه عباس)، عبور حكمران طبس امير شيردم به اتفاق نوكرش و راهنمايش (پيرمردي از بيابانك) هنگام رفتن به اردبيل در تابستان از انارك مي باشد. در آن زمان براي رفتن از بيابانك به اصفهان راه انارك بيش از راه نائين آب داشته و خنك تر بوده است.
در انارك از پشم شتر جاجيم خوب مي بافته اند و انارك داراي بادگيرهاي چهار طرفه مرتفع و آب انبارهائي بزرگ بوده و نيز در صحرا هاي انارك گورخرهاي زيادي زندگي مي كرده اند.
از كتاب ايران و بابر (انتشارات زرين، نوشته ويليام ارسكين، ترجمه ذبيح اله منصوري، زمستان 1366، چاپ ارژنگ، چاپ ششم)
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 16922
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.