فرمانداری نایین
خانه
ديباچه انارك
انارَك، يكي از بخش‌هاي شهرستان نائين است كه در شرق استان اصفهان در دل كوير واقع شده‌است

تاريخ اين شهر در زمان ساسانيان برميگردد، واحه‌اي بر سر راه معدن سرب و نقره نخلك بوده‌است. دوره‌هاي پس از آن (در زمان حال)، يعني در زماني كه ديگر معدن نخلك به معادن متروك بدل گشته بود، انارك يك شهر ارتباطي بين جنوب و مركز به شمال ايران بشمار مي‌آيد، خط سيري كه از نائين شروع و به انارك، خور , طبس و سپس مشهد منتهي مي‌شو. بناي اولين خشت انارك را به اعتبار سخني منقول، به زمان شاه عباس منسوب مي‌دارند. تنها سند معتبر راجع به ساخت و سازهاي انارك، نامه ميرزا تقي خان اميركبير مبني بر پرداخت وجهي براي ساخت قلعه‌اي به منظور تأمين امنيت محل از دستبرد راهزنان خطاب به كدخدايان انارك مي‌باشد.

بقاياي برج و بارو، در و دروازه، كوچه و پس‌كوچه‌هاي باريك و پرپيچ و خم اين شهر نشان از انديشة امنيتي- دفاعي در ساخت بافت شهر دارد. اين مجموعه شامل كاروانسرا، مسجد جامع، حمام، حسينيه و خانه‌هاي مسكوني است كه هريك با بهره گيري از معماري سنتي ساخته شده‌اند. كالبد قديمي انارك، شامل هفت محله‌است كه بر اساس وضعيت طبقاتي، موقعيت مكاني و كاربري محلات نامگذاري شده‌است و شامل محلات بيابانك، بيك‌علي، حصار، عرب‌ها، سراب، قافله‌گاه و جوباره مي‌گردد.

بادگيرهاي بلند، صفه‌هاي رسمي بندي‌ها و تزئين‌هاي آجركاري, فضاهاي داخلي و خارجيِ بناها را مزين نموده‌اند. در اين مقاله بافت سنتي و معماري روستايي كوير با تكيه بر آثار و بناهاي تاريخي مورد بررسي و معرفي قرار گرفته‌است.
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 16480
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3.33 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.