فرمانداری نایین
خانه
قلعه های نایین

نارين قلعه

قلعه عاشوراگاه (آشورگاه)

قلعه يابرزو – نيستانك

آتشكده سپرو

قلعه شيركوه (سپرو(

قلعه رستم روستاي بافران

قلعه شهداد مربوط به دوره سلجوقي

قلعه روستاي مزرعه‌ شاه را ياد كرد

قلعه ملك احمد در خور

قلعه گبرها از دوره قبل از اسلام است و با خشت و گل بنا شده‌است.

قلعه عاشوراگاه (آشورگاه)
اين قلعه از معروفترين بناهاي دوره زردشت در منطقه است و بالاي كوهي مشرف بر محمديه كه قدمت آن قرن ها پيش از بوجود آمدن نايين است قرار گرفته. عاشورگاه تقريبا از تمام نقاط محمديه و از جاده نائين به انارك ديده مي‌شود. چنانچه به محض ورود به محمديه نخستين بنايي كه به چشم مي‌خورد قلعه آشورگاه است. بنا بر موقعيت سوق‌الجيشي اين قلعه احتمالا از آن به عنوان دژي دفاعي استفاده مي‌شده است. راهزنان فرهنگ، بارها به اين قلعه دستبرد زده و اشياء عتيقه فراواني از آن به يغما برده‌اند، از اين رو در قلعه فعلا بسته است. با اين همه، شكوه اين قلعه چندان است كه تماشاي آن از جاي‌جاي محله محمديه روح را بر مي‌انگيزد
براي ديگر كاربردها نارين قلعه (ابهام‌زدايي) را ببينيد.


نارين قلعهٔ نايين
نارين قلعه يا نارنج قلعه، قلعه‌اي باستاني در شهر نايين در استان اصفهان است.
از مهمترين و قديميترين بناهاي شهر، نارين قلعه يا نارنج قلعه بنا بر نوع مصالح و سبك بنا، مي‌تواند مربوط به دوران پارتيان يا دوران ساسانيان باشد و احتمالا آتشگاه بوده است
درباره كاركرد قلعه اطلاع دقيقي در دست نيست اما گمان مي‌رود اين قلعه همراه با فضاي اطراف، مركز اداري نظامي شهر بوده باشد. ارتفاع قلعه از سطح زمين 40 متر است كه از آن به عنوان دژ كهن يا كهن دژ شهر استفاده مي‌شده است.
جنگ امير مبارزالدين محمد آل مظفر و ملك اشرف چوپاني در اين قلعه روي داد
در منابع كهن
مدارك و منافع متعدد به شهر‌هايي اشاره مي‌كنند كه قلعه‌هايي مانند نارنج قلعه داشته‌اند.
اصطخري در كتاب خود از وجود 5000 قلعه در شهر‌ها و كوه‌هاي پارس خبر داده‌است، و در كتاب خود به آتشكده‌اي اشاره مي‌كند كه در بالاي اين قلعه وجود ‌داشته‌است. با توجه به اين مطلب احتمال اينكه اين قلعه در قبل از اسلام محل نگهداري آتش بوده است وجود دارد.
علاوه بر اصطخري نيز، حمدالله مستوفي در سال 740 ه.ق. دور اين قلعه را 4000 گام ذكر كرده، و بنا برگفته معاونت معرفي و آموزش اداره كل ميراث فرهنگي استان اصفهان، مقدسي هم در قرن سوم از اين بنا بعنوان يك اثر قبل از اسلام نام برده است.
قلعه يابرزو
قلعه يابرزو اندكي دورتر از كاروانسراي مشهور نيستانك در مدخل روستا دژي كوچك اما بسيار مستحكم قرار دارد كه يكي از دلايل ادعاي مردمان مبني بر تعلق اين روستا به برزو نيبره رستم دستان است. اين قلعه داراي پي و ديوارهاي بسيار قطوري است چندان كه نيمي از حجم آن پي‌ها و ديوارها تشكيل مي‌دهند. اين دژ از بيرون يك مكعب مستطيل عظيم و از درون يك هشت ضلعي كوچك و مدور است. بناي دژ در سه طبقه ساخته شده كه طبقه اول آن يك هشتي با سه اتاقك و يك راهرو كوتاه با يك ديوار سنگي است. طبقات دوم و سوم فضاي گسترده‌تري هستند كه با پله‌هاي تو در تو به هشتي راه مي‌يابند. دژ علاوه بر ورودي كوتاه و در سنگي عظيم، داراي راهي مخفي است كه خروج آن گم شده است يا فعلا نا معلوم است.
نارنج قلعه
آثار باقيمانده بنايي كه به نارنج قلعه ( نارين قلعه )معروف است حكايت از قدمت و ديرينگي آن دارد . سبك بنا و نوع مصالح به كار رفته آن را به قبل از اسلام مربوط مي كند ارتفاع قلعه از سطح زمين 25 ذرع است . درباره كاركرد اين قعله اطلاع صحيحي در دست نيست . اما بعيد نيست كه اين فضا همواره با فضاهاي مجاور آن حاكم نشين و مركز اداري نظامي شهر بود باشد. مدارك و منافع متعدد به شهر هائي اشاره مي كنند كه قلعه هاي مانند نارنج قلعه داشته اند . اصطخري در كتاب خود از وجود پنج هزار قلعه در شهرها و كوهاي پارس خبر داده است . اصطخري به آتشكده اي نيز اشاره مي كند كه بر بالاي اين قلعه قرار داشته است با توجه به اين مطلب احتمال اين كه اين قلعه در قبل از اسلام محل نگاهداري اتش بوده است بسيار است .در دوره صفويه نيز شهرهاي متعددي وجود داشته اند كه در آن قلعه هاي موسوم به نارنج قلعه بوده است . اين قلاع جنبه نظامي داشته اند . بنا براين با توجه به اين نكته و بادر نظر گرفتن خندقي كه پيرامون اين قلعه بوده است مي توان(نارنج قلعه)نايين را هم يكي از قلاع نظامي به حساب آورد .
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 17578
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.