فرمانداری نایین
خانه
جغرافياي اقتصادي
كشاورزي و دامداري:
اقتصاد نايين از دورترين روزگار بر كشاورزي و صنايع دستي متكي بوده است. اما از آنجا كه نايين شهري گرم و خشك است، با كمبود آب روبروست و همان مقدار آب هم فوق‌العاده شور است، از اين‌رو كشاورزان ناچار به مبادرت به كاشت درختاني كرده‌اند كه به آب كمتري نياز داشته باشد. به همين خاطر بيشتر باغ‌هاي نايين را درختان انار و پسته تشكيل مي‌دهد و دامپروري نيز در حد تأمين احتياجات روزمره مردم رايج است. همچنين در اين منطقه، گوسفند بيش‌تر از ساير دام‌ها پرورش مي‌يابد.
معادن: در سطح شهرستان، به ويژه در شهر انارك معادن قديمي كهني وجود دارد كه بسياري از آن‌ها معادني باستاني هستند. اين معادن به نام معدن شدادي (منسوب به شداد پادشاه مستبد اساطيري و باستاني) مشهورند. اين معادن در زمان باستان گشوده شده و مورد بهره برداري قرار گرفته و رها شده اند كه مهمترين مشخصه آنها حالت مورب اين معادن است كه با شيبي 45 درجه‌اي از سطح زمين به طرف عمق حفر شده‌اند. در روزگار باستان از اين معادن نقره استخراج مي‌كرده‌اند كه هنوز هم كوره‌هاي ذوب و نيز سر باره‌هاي آن‌ها باقي است. از جمله معادن جديد، معادن طالمسي و سرب نخلك از معروف‌ترين و مهم‌ترين معادن شهرستان نايين‌اند كه در زمينه استحصال مس و طلا فعاليت دارند.
عبا بافي: از صنايع رايج و معتبر نايين عبا بافي است. عبا بافان، محصول خود را از كرك و پشم شتر در رنگ‌هاي زرد، مشكي، سرخ و خرمايي مي‌بافند. مهم‌ترين مركز عبابافان نايين در محمديه قرار دارد. كارگاه‌هاي اين عبابافان و نيز نحوه كار آن‌ها يكي از جاذبه‌هاي تماشايي اين منطقه محسوب مي‌شود.
قالي بافي: قالي و قالي‌بافي با نام نايين پيوند خورده و قالي بافي از مشاغل اساسي مردم نايين به شمار مي‌رود. در انارك قالي و قاليچه‌هايي با طرح نايين و نقشه‌هاي افشان و ترنجي و بته‌اي بافته مي‌شود.
قالي بافي:
قالي و قالي‌بافي با نام نايين پيوند خورده و قالي بافي از مشاغل اساسي مردم نايين به شمار مي‌رود. در انارك قالي و قاليچه‌هايي با طرح نايين و نقشه‌هاي افشان و ترنجي و بته‌اي بافته مي‌شود. در خور نيز صنايع دستي قدمتي ديرينه دارد. قالي‌هاي خور و بيابانك داراي طرح نايين و نقش‌هاي ترنج ولچك – افشان- ليلي و مجنون است كه در سراسر كشور شهرت فراوان دارد. كاشي‌سازي و سفالگري: كاشي سازي و كاشي كاري از هنرهاي دستي نايين است كه سابقه‌اي ديرينه دارد. به طوري كه تا حدود 50 سال پيش كاشي‌هاي توليد نايين به بيش‌تر شهرهاي بزرگ ايران صادر مي‌شد. همچنين شال نايين نيز از هنرهاي زيبا اين خطه بوده است كه اينك از ميان رفته است.
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 15439
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.