فرمانداری نایین
خانه
مبانی مردم شناسی نایین
مردم

در اين شهرستان مردم جندق و برخي روستاهاي ناحيه خور وبيابانك «شيخي» هستند كه تنها در مواردي اندك از اصول فقهي با ساير پيروان شيعه اختلاف دارند و گرنه از هر لحاظ معتقد و پايبند به اصول مذهب تشيع‌اند.

گويش مردم انارك همانند گويش نائيني است اما گويش و زبان مردم خور، گويشي كهن‌تر است كه برخي لغات عهد هخامنشيني و اوستايي در آن ديده مي‌شود.

در حال حاضر قالي در اقتصاد شهر نائين كاملا موثراست و تجارت قالي و سايرامورمربوط به اين صنعت از مشاغل اساسي مردم نائين به شمار مي‌رود. در انارك قالي و قاليچه‌هايي با طرح نائين و نقشه‌هاي افشان و ترنجي و بته‌اي بافته مي‌شود. در خور نيز صنايع دستي قدمتي ديرينه دارد. قالي‌هاي خور و بيابانك داراي طرح نائين و نقش‌هاي ترنج ولچك – افشان- ليلي و مجنون است كه در سراسر كشور شهرت فراوان دارد.

دين و مذهب، نژاد، قوميت مردم نايين مسلمان و شيعه اثني عشري هستند. مردم اين شهر هميشه به دين و مذهب خويش سخت پايبند بوده‌اند؛ از اين رو نايين را با القاب و عناويين مختلفي مانند قصبه طيبه، دارالعرفان و مدينه العرفا ياد كرده‌اند.

زبان و گويش محلي: مردم نايين به زباني سخن مي‌گويند كه باز مانده زبان ايران باستان و (پهلوي) است. گويش مردم انارك همانند گويش ناييني است شايد امنيت اين اين منطقه در دل كوير باعث شده كه از حملات ياغيان تاريخ در امان بماند و لهجه خوري كمتر دستخوش تغيير تحول قرار گردد.

لباس‌ها و پوشش‌ها و آرايه‌هاي محلي: پوشاك، لباس مردم نايين نيز همچون ساير شهر هاست. اما برخي روستاها به ويژه مناطق شرقي نايين كشاورزان لباس سنتي قديم بر تن مي‌كنند. اين پوشاك شامل پيراهن ساده سفيد، بدون يقه و شلوار مشكي و ساده است. غذاهاي بومي، ميوه‌ها، شيريني‌ها و ترشي و تنقلات محلي: در منطقه نايين غذاهاي بومي چون آش جو و نيز توليدات محلي چون نان محلي و... وجود دارد. سوغات نايين نيز در درجه اول صنايع دستي آن از جمله عبا، فرش و... سپس غذاهاي بومي است.
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 17056
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.