وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی:بافت های تاریخی ارزشمند، ابنیه و آثار تاریخی متعدد و صنایع دستی شهرستان نایین را به کلکسیون میراث ایران تبدیل نموده است

دکتر ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صبح روز پنجشنبه ۲۶ مردادماه جهت بازدید از اماکن و ابنیه تاریخی و گردشگری و همچنین بررسی زیر ساخت ها و ظرفیت های شهرستان نایین در حوزه تاریخی، گردشگری و صنایع دستی در این شهرستان حضور یافت. وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی و هیئت همراه […]

دکتر ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صبح روز پنجشنبه ۲۶ مردادماه جهت بازدید از اماکن و ابنیه تاریخی و گردشگری و همچنین بررسی زیر ساخت ها و ظرفیت های شهرستان نایین در حوزه تاریخی، گردشگری و صنایع دستی در این شهرستان حضور یافت.

وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی و هیئت همراه در ابتدای ورود به حوزه استحفاظی شهرستان نایین مورد استقبال فرماندار شهرستان نایین، نماینده مردم شهرستان های نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مسئولین شهرستان قرار گرفتند و به عنوان اولین برنامه از مجموعه گردشگری کاروانسرای بلاباد که توسط بخش خصوصی مراحل پایانی مرمت و آماده سازی را طی می کند بازدید و در جهت رفع مشکلات این اقامتگاه بومگردی و گردشگری دستوراتی را صادر نمود.

ضرغامی در ادامه سفر و در بدو ورود به شهر نایین با همراهی مسئولین شهرستان با حضور در گلزار مطهر شهدای نایین واقع در آستان مقدس امامزاده سلطان سید علی (ع) ضمن غبارروبی گلزار شهدا به ادای احترام به شهدای نایین پرداختند.

مقام عالی وزارت میراث فرهنگی در ادامه حضور در شهر نایین از بافت تاریخی این شهر به ویژه بازار تاریخی نایین ،حسینیه چهل دختران ، حسینیه پنجاهه، نمایشگاه برپا شده صنایع دستی در حسینیه نوآباد ، حمام تاریخی این حسینیه ، منزل آیت الله نایینی، خانه تاریخی فاطمی، روند اجرای مرمت و احیای هتل مشاهیر شهرداری نایین ،نارین قلعه ،حسینیه باب المسجد و مسجد جامع نایین بازدید و پس از آن با حضور در محله محمدیه از آسیاب آبی ریگاره ، قلعه محمدیه و حسینیه های این محله و کارگاه های عبابافی دیدن نمود. قلعه تاریخی و حسینیه روستای مزرعه امام و قلعه تاریخی شهر بافران نیز از دیگر اماکن و بناهایی بود که مورد بازدید وزیر میراث فرهنگی قرار گرفت.

سید عزت ا… ضرغامی در حاشیه بازدید از بافت تاریخی نایین در مصاحبه با اصحاب رسانه عنوان نمود:

بافت تاریخی ارزشمندی در گوشه گوشه شهرستان نایین قرار دارد و نایین کلکسیون میراث ایران است، شهرستان نایین یکی از مقاصد گردشگری در کشور و در شرق استان اصفهان دارای اولویت بسیاری است که مطابق برنامه‌ریزی‌ها، بیشتر به این شهرستان پرداخته خواهد شد.

وی ادامه داد: خانه‌های بوم گردی زیبا و خوبی در بافت قدیمی و تاریخی شهر نایین با موقعیت درآمدی مناسبی شکل گرفته است که نیازمند توجه بیشتر به خصوص در بحث سرمایه گذاری است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی محله محمدیه شهر نایین را در کشور محله‌ای بی نظیر عنوان و تصریح کرد: محله محمدیه شهر نایین دارای کارگاه‌های عبابافی با کیفیت بسیار عالی و به صورت دستگند است و تصمیم داریم در جهت رفع مشکلات این محله تلاش‌های خوبی بشود و بازار فروش عبا در حوزه صادرات رونق یابد.

وی افزود: به منظور جبران گذشته متناسب با توانایی‌ها، مصوبات و اعتبارات و رفع موانع تلاش می‌کنیم چرا که نایین صنایع دستی متفاوت و ارزشمندی دارد و بازار تاریخی، کاروانسرای روستای بلاباد و قلعه تاریخی نایین به نام نارین قلعه مربوط به زمان پارت‌ها و آب انبارهای تاریخی در بافت تاریخی یک هویت متفاوت به نایین بخشیده و این شهر و شهرستان را به قطب گردشگری تبدیل کرده است.

ضرغامی با اشاره به اینکه شرق استان اصفهان با محوریت نایین باید مأموریت‌های ویژه داشته باشد، گفت: در سال گذشته شهرستان نایین با حدود ۴۰ هزار نفر بازدید کننده پس از اصفهان و کاشان، بیشترین گردشگر و بازدید کننده را داشته است و این رقم قابل توجه است.

وی اضافه کرد: قراردادهایی با بخش خصوصی بسته شده و پیشنهاد دادیم که قراردادها طولانی مدت بسته شود چرا که در حال حاضر ۱۰ هزار میلیارد تومان پرونده آماده در بانک‌ها از سوی میراث فرهنگی وجود دارد که پس از تخصیص سهمیه استان‌ها در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

برچسب ها :
مطالب مشابه

گردهمایی فرمانداران استان اصفهان با حضور استاندار اصفهان، معاونین استاندار و با بررسی محورهای مختلف اقدامات و برنامه های معاونت های مختلف استانداری در قالب ارائه برنامه توسط مدیران کل ستادی استانداری، سه شنبه ۲۸ فروردین ماه برگزار شد.

۲۹ فروردین ۱۴۰۳

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان نایین دکتر محمد کریمی فرماندار این شهرستان بر اساس نوبت قبلی میزبان تعدادی از مردم شریف شهرستان نایین بود. در این دیدارها مراجعین به صورت رو در رو مسایل و مشکلات و درخواست های خود را مطرح و دستوراتی توسط فرماندار شهرستان نایین در این خصوص صادر گردید. لازم […]

۲۹ فروردین ۱۴۰۳

جلسه شورای اجتماعی (گروه کاری سلامت و امنیت غذایی) شهرستان نایین به ریاست دکتر کریمی فرماندار شهرستان نایین روز دوشنبه در محل فرمانداری برگزار گردید. دکتر کریمی فرماندار شهرستان نایین در ابتدای این جلسه با تبریک عملیات غرور آفرین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و شورای امنیت ملی تقدیر نمود. […]

۲۹ فروردین ۱۴۰۳

جلسه ستاد هماهنگی روز جهانی قدس به ریاست فرماندار شهرستان نایین و با حضور سایر اعضای این ستاد در محل فرمانداری برگزار گردید. دکتر محمد کریمی در این جلسه عنوان نمود آمار شهدای غزه به بیش از ۳۲ هزار نفر رسیده و بعد از جنایت هولناک اخیر در غزه روز قدس امسال باید مسئله فلسطین […]

۱۱ فروردین ۱۴۰۳
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + دو =