حوزه صنعت

در حال حاضر به دلیل ذخایر خوب معدنی ، صنعت غالب در شهرستان نایین صنایع معدنی (از قبیل کاشی ، سیمان ، آجر ، گچ پودرهای میکرونیزه ، سنگبری ، بتن آماده و مصالح ساختمانی) می باشد. همچنین واحدهای مهم قطعه سازی شهرستان که در حال حاضر تولید قطعاتی از قبیل میل بادامک ، میل لنگ ، پیستون ، بوش سیلندر ، فلایویل ، شاتون ، ‌سینکرونایزر و پمپ های هیدرولیک را انجام می دهند نیز در درجه دوم اهمیت در شهرستان قرار دارند. اجرای طرح توسعه برای واحدهای صنایع معدنی و همچنین واحدهای قطعه ساز در شهرستان با عنایت به بومی شدن تولید محصولات و وجود کارشناسان و تکنسین های ماهر و با تجربه         می تواند به عنوان پتانسیل های قابل توجه برای بخش صنعت محسوب گردد.

با عنایت به وسعت بالای شهرستان ، کویری بودن آن ، ممنوعیت اسقرار صنایع آلاینده تا شعاع ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان و مرکزیت این شهرستان در کشورو همجواری آن با شهرهای صنعتی بزرگ اصفهان ، یزد و کاشان تعدادی قطب (قطب قیر و مشتقات نفتی ، قطب آجر و قطب صنایع آلاینده) با فاصله مناسب و با لحاظ نمودن مسائل زیست محیطی در نظر گرفته شده است که با عنایت به رعایت مسائل زیست محیطی و تایید این قطب و هدایت متقاضیان به این شهرستان این موضوع در کاهش آلایندگی استانو نیز ایجاد اشتغال برای منطقهنقش بسزایی خواهد داشت. سایر پتانسل های موجود در این حوزه از قرار زیر می باشد :  

  • ایجاد شهرک تخصصی فرآورده های نفتی و مشتقات مربوط (از جمله قیر و ایزوگام) به پیشنهاد سازمان محترم صنعت ، معدن و تجارت استان اصفهان که اشتغالی بالغ بر ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم ایجاد خواهد کرد. قابل ذکر است محل در نظر گرفته شده به عنوان قطب قیر استان ، مجوز استقرار کلیه واحد های تولید قیر و ایزوگام در سطح استان را فقط و فقط در شهرستان نایین خواهد داشت.
  • ایجادشهرک آجروآهک که باتوجه به وجودمعدن خاک رس دق سرخ باذخیره مناسب قابلیت ایجادقطب آجرراخواهدداشت به طوریکه اجرای این طرح نیزاشتغالی بالغ بر ۶۰۰ نفرایجادخواهدکرد.
  • وجود مواد معدنی کائولن ، بنتونیت ، فلدسپات و سیلیس منطقه را مستعد برای صنایع کاشی ، چینی آلات و ظروف بهداشتی سرامیکی نموده به طوری که تاکنون مجوز تاسیس ۵ واحد کاشی با ظرفیت اشتغال هر یک به صورت مستقیم ۳۰۰ نفر و حجم سرمایه گذاری بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان صادر و هم چنین ناحیه صنعتی بافران به عنوان قطب کاشی معرفی گردیده است.
  • با عنایت به وجود فولاد مبارکه ، ذوب آهن ، فولاد های یزد ، تولید آهک اشتغال بسیار خوبی می تواند به همراه داشته باشد.
  • با عنایت به کم آبی منطقه و وجود ۶ واحد قطعه ساز مهم و بومی شدن تولید قطعات کارخانجات ماشین سازی ، ایجاد واحد های جدید قطعه ساز و هم چنین طرح های توسعه ای به ویژه ریخته گری قطعات (اعم از چدن و آلومینیوم) ، آبکاری و صنایع جانبی مورد نیاز آن ها ضروری است. لازم به ذکر است با توجه به توانایی بالای واحدهای قطعه ساز شهرستان در صورت سرمایه گذاری لازم ، ساخت و مونتاژ کامل موتور خودرو از جمله موتور ملی قابل اجرا خواهد بود.
  • ترغیب واحد های بزرگ فعلی به اجرای طرح های توسعه ای با ارائه تسهیلات سرمایه ثابت
  • اجرای طرح تکمیلی تصفیه پساب فاضلاب شهر نایین برای تامین آب واحدهای صنعتی قابل استقرار در شهرک های مذکور در بند یک و دو و سایر واحدهای صنعتی شهرستان